Ekologiczne podłogi – ochrona środowiska oraz zdrowie i komfort użytkowania

Decydując się na zakup podłogi do swojego domu kierujecie się Państwo względami praktycznymi, estetycznymi, komfortem użytkowania itp. Ponadto, warto zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny, gdyż ekologia to nie tylko moda, ale sposób życia, który w dzisiejszych czasach staje się koniecznością. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór produktów pochodzenia naturalnego. Produkty ekologiczne powstają z maksymalnym poszanowaniem przyrody. Jeśli nie zaczniemy dbać o środowisko naturalne, czeka nas globalny kataklizm.

Podłogi drewniane to produkty najbardziej ekologiczne. Są biodegradowalne oraz stanowią zasób odnawialny. Wielu producentów podłóg drewnianych, dba o środowisko naturalne podczas produkcji swoich wyrobów, oraz prowadząc różnego rodzaju eko kampanie.

Jednym w wiodących producentów, stawiających na ekologię jest Barlinek Sp. z o.o. który w 2000 roku rozpoczął kampanię „Las Klientów”. Zasada jest prosta – za każdą zakupioną paczkę deski barlineckiej spółka sponsoruje zasadzenie jednego drzewa. Dziś „Las Klientów” liczy blisko 8 mln drzew.

Innym producentem działającym w myśl zasad ekologii jest firma Boen gdzie surowiec używany do produkcji podłóg jest wykorzystywany w 100%. Trociny i inne elementy powstałe w procesie produkcyjnym używane są do wytwarzania własnej energii cieplnej a także do produkcji ekologicznego paliwa jakim jest pelet. Tarkett stara się zoptymalizować proces produkcji tak by był przyjazny środowisku. Tarkett co kwartał monitoruje swoje operacje w pięciu kluczowych kwestiach: woda, energia, odpady, recycling i emisje. Wyniki dają możliwość weryfikowania postępu w redukcji zużycia zasobów. Warto pamiętać również o tym, że każde wycięte drzewo powinno pochodzić z lasu zarządzanego z troską o przyrodę. Renomowani producenci mogą pochwalić się certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council) który gwarantuje, iż naturalny surowiec do produkcji pozyskiwany jest z racjonalnie eksploatowanych zasobów naturalnych.

Wyjątkowo ekologicznym produktem są podłogi bambusowe. Bambus stanowi doskonały zasób odnawialny, gdyż nie jest gatunkiem drzewa lecz szybko rosnącej trawy. Surowiec na podłogi powstaje wówczas z jej zdrewniałej łodygi. Ponadto bambus cechuje się niezwykłą twardością, a także dzięki nowoczesnej technologii stosowanej podczas produkcji, wykazuje dużą stabilność oraz odporność na ścieranie. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują podłogi bambusowe w kolorze naturalnym oraz barwione, wykończone lakierem lub olejem.

Panele laminowane są zdecydowanie mniej ekologicznym produktem. Są wykonane z płyty pilśniowej, oraz często sztucznej żywicy która może emitować substancje szkodliwe takie jak formaldehyd czy rozpuszczalniki. Dużą zaletą paneli laminowanych jest natomiast ich cena oraz wyjątkowa wytrzymałość.

Warto pamiętać że ekologiczne podłogi są zdrowe dla ich użytkowników, a także dają duży komfort ich użytkowania. Przy zakupie podłogi do swojego domu, najważniejsze jest by dokonać świadomego wyboru.

Kontakt

tel. kom: +48 601 901 500

tel.: +48 22 877 27 87

email: biuro@deska-barlinecka.pl


ul. Powstańców Śląskich 69B
01-355 Warszawa (Bemowo)


Zapraszamy:
Pn - Pt od 09:00 do 19:00
Sobota od 10:00 do 15:00

Zobacz jak do nas trafić

Wykonanie: 5x5.pl