Porady

Podłoga jest bardzo ważnym elementem wykończenia domu, która nadaje mu charakterystyczny wyraz i decyduje o jego klimacie.

Czym kierować się przy wyborze podłogi i jaką podłogę wybrać?

Podłogi które Państwu oferujemy dzielą się na: podłogi drewniane, laminowane oraz PCV. Przy wyborze podłogi powinniśmy wziąć pod uwagę nasze preferencje estetyczne jak i trwałość, łatwość montażu, izolacyjność akustyczną oraz termiczną. Panele laminowane są twardsze od drewna jednak nie podlegają całościowej renowacji tak jak podłogi drewniane. Podłogi drewniane są „cichsze” niż panele laminowane, po przyklejeniu ich do podłoża unikniemy efektu „stukania”. Ważny też jest dobór koloru podłogi, aby pasował do koncepcji mieszkania.

Montaż podłogi na klej czy na pływająco?

Za podłogami układanymi w systemie pływającym przemawia łatwiejszy i tańszy montaż oraz prostsza wymiana pojedyńczej deski. Niestety minusem jest „efekt stukania” podłogi. W systemie montażu „na klej” jest lepsza akustyka, wyższa przenikalność cieplna, co jest ważne w przypadku ogrzewania podłogowego oraz możliwość montażu większych powierzchni bez dylatacji.

Jakie wykończenie podłogi drewnianej wybrać, lakier czy olej?

Ostatnio modnym i bardzo ekologicznym wykończeniem podłóg jest olejowanie. Olej wnika w głąb drewna zachowując naturalność materiału, w skutek czego, chodząc bosą stopą, czujemy strukturę drewna i jego przyjemne ciepło. Ponadto podłogi olejowane można poddać renowacji punktowo, np. pojedynczej deski lub pojedynczej rysy. Podłogi lakierowane również mają dużo zalet. Lakier tworzy twardą powłokę chroniącą drewno przez zarysowaniami. Również codzienna pielęgnacja jest znacznie łatwiejsza.

Co na ogrzewanie podłogowe?

Na ogrzewanie podłogowe można stosować deski dwu i trzy warstwowe ze względu na konstrukcję ograniczającą pracę deski. Deskę trójwarstwową można zamontować na ogrzewaniu podłogowym na podkładzie z tektury falistej lub przykleić ją do podłoża. Deskę dwu warstwową należy przykleić stosując elastyczny klej poliuretanowy. Nie zaleca się układania podłóg litych na ogrzewanie podłogowe ze względu na duży skurcz wewnętrzny tego materiału. Niektórzy producenci zalecają bambus skręcany ponieważ jest bardzo stabilnym i twardym materiałem.

Jaki gatunek drewna wybrać do łazienki?

Podłogi drewniane w łazienkach nadają im ciepły i nowoczesny charakter. W łazienkach panuje duża wilgotność powietrza więc jeżeli decydujemy się na wykończenie jej drewnem powinniśmy wybrać stabilny gatunek, odporny na duże zmiany warunków wilgotnościowo – temperaturowych. Do takich gatunków należą przede wszystkim: Teak, Ipe (Lapacho), Merbau, Doussie. Można montować deski dużego formatu, a połączenia między nimi wypełnić elastyczną masą poliuretanową, np. Sikaflexem. Sprawdzi się równiez podłoga w formie mozaiki przemysłowej lub tradycyjnego parkietu. Podłogę w łazience najlepiej wykończyć olejem, który równomiernie nałożony pozostawia otwarte pory w drewnie co sprawia, że podłoga lepiej oddycha.

Jaką prawidłową wilgotność utrzymać dla podłogi drewnianej?

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu dobrze wpływa na samopoczucie przebywajacych w nim osób. Wilgotność względna powinna być utrzymywana w zakresie 45-65%. Utrzymaniu odpowiedniej wilgotności sprzyja wietrzenie oraz nawilżanie pomieszczeń za pomocą nawilżaczy powietrza.

Kontakt

tel. kom: +48 601 901 500

tel.: +48 22 877 27 87

email: biuro@deska-barlinecka.pl


ul. Powstańców Śląskich 69B
01-355 Warszawa (Bemowo)


Zapraszamy:
Pn - Pt od 09:00 do 19:00
Sobota od 10:00 do 15:00

Zobacz jak do nas trafić

Wykonanie: 5x5.pl